Kiedy uczyć czytania?

Jakoś tak już jest, że jesienią i wiosną rodzi się najwięcej pytań o czytanie, a konkretniej: kiedy zacząć uczyć czytać dziecko dwujęzyczne i w jakim języku?

Nie są to proste pytania, wiele zależy od dziecka, samozaparcia rodziców i metody, którą się wybierze.

Pytanie: kiedy? rodzi pytanie: w którym języku?

Wyobraźcie sobie małego człowieka, który idzie do szkoły w kraju zamieszkania. W Wielkiej Brytanii ma cztery lata, na Malcie ma trzy lata, a w Finladii- siedem. Zaczyna się uczyć „literek” i ich „składania”. Powoli czyta.. coraz grubsze i ciekawsze dla niego historie: o piratach, o rycerzach, o księżniczkach, o dinozaurach. Jest super. I wtedy wchodzi mama. I każe czytać, że „Ala ma kota”. Dziecko zna niby litery, ale musi poznać dźwięki dopasowane do odpowiednich znaków graficznych jeszcze raz. Potem składa je według systemu, który już zna, ale… u nas są dwuznaki, zbitki spółgłoskowe, ą i ę i jeszcze ó i u, rz i ż i parę innych ciekawostek, dlatego zawsze trzeba zacząć od banału. Po fińsku czyta o Titaniku, a po polsku o tym, że „Adam ma aparat”.

Czujecie bluesa?

Dlatego w POLONIJNEJ.PL proponujemy grupową naukę czytania, ponieważ daje ona dziecku motywację do nauki. Łatwiej jest się czegokolwiek uczyć, kiedy robimy to razem :)!

Zapraszamy do POLONIJNA.PL – www.polonijna.pl/rejestracja

Podobne wpisy